Geocache Türleri Neler?

Geocaching'de bir düzineden fazla farklı türde Geocache vardır. Her bir Cache tipi oyunun farklı bir çeşididir.

Traditional Cache
En çok bulunan temel Cache türüdür. Verilen koordinatta bir kutu bulunur. Boyutu değişken olabilir ancak tümünün içinde mutlaka kayıt defteri bulunur. Boyutu büyük kutularda değiş tokuş yapmak için nesneler ve Trackable'lar olabilir.


Mystery ya da Puzzle Cache
Bu türde kutunun saklı olduğu koordinatları bulabilmek için öncelikle bir bulmacanın çözülmesi gerekir. İnternet araştırması ya da bir bölge keşfi gibi eylemler gerektirebilir. Diğer türlerden hiç birisine uymayan yeni ya da benzersiz olanlar için de zemin oluşturur.


Multi Cache
Bu tür, iki veya daha fazla aşamadan oluşur. Son aşamasında içinde mutlaka kayıt defteri bulunan değişken boyutta bir kutu bulunur ancak önceki aşamaların bir çok varyasyonu vardır. Genellikle ulaşılan ilk aşamada ikincinin, ulaşılan ikinci aşamada üçüncünün koordinatlarının bulunması şeklindedir.


EarthCache
Dünyada insanların ziyaret edip, benzersiz bir jeolojik yapı hakkında bilgi alabileceği özel yerlerdir. Koordinatlar ile birlikte bir dizi eğitici not içerir. Ziyaretçileri, gezegenimizin kaynaklarını jeolojik işlemlerle nasıl şekillendirdiğimizi görebilirler. Tipik olarak bir EarthCache kaydetmek için, belirtilen sorulara o yerin jeolojik yapısını gözlemleyerek cevap vermek gerekir. Detaylı bilgi için earthcache.org


Letterbox Hybrid
Koordinatlar yerine ipuçlarıyla oynanan başka bir türdür ancak bazı durumlarda zarf ya da değişken boyutta kutu olup koordinatları da verilebilir. Sürekli içerisinde kalan bir kaşe bulunur ve ziyaretçileri tarafından kayıt yapmak için kullanılır. Detaylı bilgi için letterboxing.org


Event Cache
Yerel oyuncular ya da Geocaching topluluklarının bir araya geldiği, listelemesinde yapılacağı tarih, saat, yer ve koordinat bilgilerinin belirtildiği etkinliklerdir. Etkinlik bittikten bir süre sonra arşivlenirler.


Mega-Event Cache
500+ katılımcının olduğu etkinliklerdir. Birçoğunda katılımcılar için çeşitli planlanmış aktiviteler olur. Tüm dünyadan oyuncuların katılımını sağlamak için genelde yılda 1 kez düzenlenirler.


Giga-Event Cache
5000+ katılımcının olduğu etkinliklerdir. Mega-Event Cache'lere benzerler ve katılımcıları için önceden planlanmış, bir kaç gün boyunca devam edebilen aktiviteler içerirler. Nadiren düzenlenirler ve tüm dünyadan oyuncuların katılımını amaçlarlar.


Cache In Trash Out Event (CITO)
Toplum tarafından da desteklenen çevre girişimidir. Temel amacı doğal alanların temizlenip korunması ve Geocaching için daha güzel alanların oluşturulmasıdır. Bir çok gönüllünün bir araya gelip çöp topladığı, ağaç diktiği ya da bitki örtüsünü düzenlediği etkinliklerdir. CITO hakkında daha detaylı bilgi almak ve Türkiye'de düzenlenen CITO etkinliklerini görmek için tıklayınız.


Wherigo™ Cache
GPS sinyali ile gerçek dünyada maceralar oluşturup oynamak için kullanılan araç setidir. Cartridge adı verilen dosyalar ile daha da zengin bir deneyimlerdir. Oyuncuların fiziksel ya da sanal objeler veya karakterler ile etkileşim kurarak değişken boyuttaki içinde kayıt defteri de olan bir kutuyu bulmaları gerekir. Wherigo ve GPS destekli bir cihaz gerektirir. Detaylı bilgi için wherigo.com


Geocaching HQ Geocache
Seattle, Washington'daki Geocaching'in genel merkezindedir. Oyuncuların bu Cache'i ziyaret etmesi için en az 48 saat önceden hqvisits@geocaching.com adresinden randevu almaları gerekir. Geocache listeleme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

GPS Adventures Maze Exhibit
Bu tür, katılımcılarına etkileşimli bilimsel deneyler ile GPS teknolojileri, navigasyon ve Geocaching hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bir sergi etkinliğidir. Sadece Geocaching HQ tarafından oluşturulabilir. Örneği Alabama'da bulunur. Listeleme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.


Lab Cache
Deneysel ve çok nadir bir türdür. Geocaching'i başka bir boyuta taşıyıp, yenilikçi fikirleri test edip geliştiren, Geocaching'in geleceğini şekillendirip heyecan ve eğlencesini arttırmayı amaçlayan bir etkinliktir. Genelde Event Cache'ler ile birlikte düzenlenirler.


Kullanımdan Kaldırılmış Türler:

Aşağıdaki türler, eğer önceden oluşturulduysa hala bulunabilir ancak Geocaching.com üzerinde bu türlerde yeni Geocache'ler oluşturmak çeşitli sebeplerden dolayı artık mümkün değildir.Virtual Cache
Bu türde bir kutu bulmak yerine bir yeri keşfetmeniz gerekir. Kayıt etmek için listelemede belirtilen koordinattaki yer ile ilgili sorulan soruları cevaplamanız, fotoğraf çekmeniz ya da bir görevi tamamlamanız gerekebilir.


Webcam Cache
Genel izlemeye açık, iş merkezleri, parklar ya da caddeler gibi yerleri gözlemleyen mevcut şehir kameraları kullanılır. Kadraj içerisindeyken o kameranın web monitöründen bir ekran görüntüsü alınarak kayıt edilir.


Locationless (Reverse) Cache
Traditional Cache'in tam tersi olarak düşünülebilir. Saklanmış bir kutuyu bulmak yerine belirli bir nesneyi bulup koordinatlarını alarak kayıt edilir.


Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
item
Geocaching Türkiye: Geocache Türleri Neler?
Geocache Türleri Neler?
https://1.bp.blogspot.com/-LQEuKWIKC2c/WDcTdenalHI/AAAAAAAADdk/deKyzJRhYUcQO1o_fDZd9QXawU5nB2j1gCLcB/s1600/8-geocaches-1-picture.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-LQEuKWIKC2c/WDcTdenalHI/AAAAAAAADdk/deKyzJRhYUcQO1o_fDZd9QXawU5nB2j1gCLcB/s72-c/8-geocaches-1-picture.jpg
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/2016/11/geocache-turleri-neler.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/2016/11/geocache-turleri-neler.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın