Yıllardır Kayıp Olan APE Cache Sonunda Bulundu


Seattle'dan bir grup Geocacher, oyunu bilmeyenler tarafından harap edilmiş 5 yıldan uzun süredir kayıp APE cache türü bir kutuyu bulmayı başardı!

Hikaye:

2001 yılında 14 Geocache, Planet of the Apes filmini desteklemek için dünyaca ünlü 20th Century Fox film yapım şirketi desteğiyle saklandı. Her bir Geocache, bilim adamlarınca ortaya çıkarılan Alternative Primate Evolution (APE)(Alternatif İlkel Evrim)'in kurgusal hikayesini temsil ediyor. Bu Geocache'ler özel olarak işaretlenmiş ve filmden esinlenilmiş cephane kutularından oluşuyordu. Mission 9: Tunnel of Light'da bunlardan bir tanesi.

Seattle'ın yaklaşık 96 km doğusunda bulunan kutu, Geocaching Genel Merkezi kurucularından Jeremy ve Geocoin'in babası Moun10Bike tarafından yerleştirildi. Cache, neredeyse 10 yıl boyunca, 3000'den fazla kez bulundu. Washington Geocaching Derneği bu ünlü Cache'in anısına bir Mega-Event (Going Ape) bile düzenlemişti.

Maalesef Mission 9, oyunu bilmeyen insanlar tarafından kaybedildi ve Haziran 2011'de arşivlendi. Moun10Bike dedi ki; "Arşivleme kararı hem benim için hem de Groundspeak için kolay değildi. Ancak APE projesi Cache'lerinin kuralı, eğer kutulardan biri kaybolursa, artık bir APE cache değildir, bu nedenle ya arşivlenmesi gerekir ya da APE statüsünden kaldırılması gerekir."

Topluluk kaybın yasını tutarken yerine onun anısına başka bir Cache yerleştirildi ve etkinlikler her yıl devam etti. Fakat kendini adamış inanılmaz efor sarfeden Cacherlar sayesinde bu APE Cache'de yeni bir hikaye oluştu.

Arama ve Kurtarma

Bu yılın Nisan ayında, Cacherlar Winos_Seattle ve rambudo, Geocaching Genel Merkezi kurucularından Bryan Roth ile bir araya geldi. Sohbet ettikleri sırada konu döndü dolaştı kayıp APE Cache'e geldi. Winos_Seattle kutunun bulunup bulunmadığını merak ediyordu. Yıllar geçtikçe bazıları, ağır kutunun 3 km'den fazla geride kalmış en yakın park alanına taşınması ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyordu. Belki de onu yerinden kaldırıp yakınlarda bir yere atmışlardı?

Ancak durum böyle olsa bile, bölge tepelik ve yoğun ormanlıktı. Bir kurtarma görevi ayrıntılı planlama ve keskin gözler gerektirirdi. İşte bu da tam Geocacher'lara göre bir iş!

Bryan ve Moun10Bike'ın da teşvikleri ile aylarca planlamanın ardından arama görevi 1 Ekim'de başladı. 10 kişilik grup, Winos_Seattle ve rambudo'nun yanısıra diğer Seattle bölgesi cacherları Sproutter, Lamoracke, _Shaddow_, DSVaughn, Curious Joe, gsbarnes, KnightWolf74 ve Princess Trouble'yi de içeriyordu.

APE Cache'in anısına yerleştirilen kutuya doğru yürüdükten sonra, üç gruba ayrılıp kendilerini çevreleyen ormana yayıldılar. İki yönlü telsiz donanımı ile donatılmış her takım üç bölgeden birine katıldı. Dakikalar içinde bir grup oyunu bilmeyen insanlar tarafından harap edilmiş, APE Cache'in anısına saklanmış başka kutular buldu. Diğer ekipler ise etrafa saçılmış, kutuların içinde bulunması gereken çeşitli oyuncaklar ve (APE Cache'in anısına saklanmış başka kutunun kayıt defteri olduğu tahmin edilen) 2011 ve 2014'den kalma imzaların olduğu kayıt defteri buldular.

Kapsamlı ve cesaret dolu çabanın ardından, telsizden o mutluluk verici çağrı geldi; "Sanırım orjinal kutuyu bulduk!" Saklı bulunduğu orjinal lokasyonun aşağısında, ormanın derinliklerinde bir ağacın arkasında tersyüz bir şekilde bulunan Cache, Mission 9: Tunnel of Light Cache'in ta kendisiydi. Pek çok Planet of the Apes kartları ve etiketler mevcuttu, yıllar boyunca kendini iyi muhafaza etmişti.


Bir süre kutlama yapan grup, sonrasında Moun10Bike'ı telefonla aradı. Kendisi şok olmuştu ve bu harika keşfe çok sevindi. Birkaç gün sonra Moun10Bike, Bryan, ve diğer Geocaching merkezi ekibi, büyük zafer kazanmış arama kurtarma ekibini ve APE Cache kutusunu misafir ettiler. Ve artık kutu kurtarıldı, ancak geride önemli bir soru kaldı.

Arama sonucu kazanılan zafer ve APE Cache ile dönüş yolu.

Peki şimdi ne olacak?

The Planet of the Apes Cache'leri Geocaching tarihinde özel bir yere sahiptir. Günümüzde yalnızca bir APE Cache kaldı, o da Brazilya'da ki; Mission 4: Southern Bowl. Dünya çapındaki Geocaching oyuncularının APE Cache serilerini nasıl koruduğu ve sevdiği göz önüne alınarak, bir sonraki adımda neler olacağını duymanın çok önemli olduğu düşünülüyor.

Bryan ve Moun10Bike APE Cache kutusunu inceliyor.

Kutu orjinal yerine geri bırakılıp tekrar aktifleştirilsin mi? Geocaching tarihinin bir eseri olarak Muggle'lardan uzakta Geocaching genel merkezinde sergilensin mi? Ya da düşünülmesi gereken başka fikirler olabilir mi?

Bu anketi tamamlayarak sesinizi duyurabilirsiniz. Fikirler toplandıktan sonra yıl sonuna kadar kutunun akıbeti bildirilecek. Bunun gerçekleşmesine neden olan herkese tebrikler.

Geocaching genel merkezinde arama ekibinden bir kaç oyuncu.

YORUMLAR

Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
item
Geocaching Türkiye: Yıllardır Kayıp Olan APE Cache Sonunda Bulundu
Yıllardır Kayıp Olan APE Cache Sonunda Bulundu
https://3.bp.blogspot.com/-IVKfqmQnXKw/WDdNW3hit6I/AAAAAAAADfQ/6wuw5k3MjrMBEPbBNC3r1cge-TbtYUsrQCLcB/s1600/100116-DSVaughn-APE-Cache-Hike-Out-01-800x450.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-IVKfqmQnXKw/WDdNW3hit6I/AAAAAAAADfQ/6wuw5k3MjrMBEPbBNC3r1cge-TbtYUsrQCLcB/s72-c/100116-DSVaughn-APE-Cache-Hike-Out-01-800x450.jpg
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/2016/11/yillardir-kayip-olan-ape-cache-sonunda-bulundu.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/2016/11/yillardir-kayip-olan-ape-cache-sonunda-bulundu.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın