Geocache Bulma


 • [accordion]
  • Bir Geocache neye benzer?
   • Geocache'ler farklı boyutlarda ve görünümde olabilir. Büyük saydam plastik kutulardan film kutularına, gizli bölmesi olan kaya görünümlü kutulardan vida şeklindeki kutulara kadar her şekilde karşınıza çıkabilir. Peki bir Geocache'i nasıl bulacaksınız?

    Öncelikle Cache'in boyutunu öğrenin. Boyut her Cache'in kendi sayfasında gösterilir. Cache boyutlarının genel görünümü aşağıdaki şekillerdedir. Lütfen unutmayın, bunlar sadece örnektir; boyutlar değişkenlik gösterebilir.

     Mikro - 100 ml'den küçüktür. Örnek: 35 mm'lik bir film kutusu ya da sadece kayıt defterinin sığabileceği küçük kutular. Nano Cache'ler ise mikro Cache'lerin alt kategorisidir. 10 ml'den küçük ve sadece kayıt kağıdı içerirler.
     Küçük - 100 ml'den büyük, 1 lt'den küçüklerdir. Örnek: Plastik sakız kutuları ve benzerleri.
     Orta - 1 lt'den büyük, 20 lt'den küçüklerdir. Örnek: ayakkabı kutusu boyutunda plastik saklama kapları.
     Büyük - 20 lt veya daha büyüklerdir.
     Diğer - Bilgi için Cache'in açıklamasına bakın.

    Küçük, orta ve büyük kutular genelde değiş tokuş yapmak için nesneler içerirler. 
  • Genelde bir Cache'in içinde neler bulunur?
   • En basit haliyle bir cache, bulduğunuzu kaydetmek için her zaman bir kayıt defteri ya da kayıt sayfası içerir. Büyük Cache'ler daha büyük kayıt defteri ve farklı sayıda nesneler içerebilir. Bu nesneler maceranızı gerçek bir hazine avına çevirir. Cache sahibi ya da ziyaretçilerinin keyif almanız için hangi nesneleri bıraktığını tahmin bile edemezsiniz. Unutmayın, Geocache'in içinden birşey aldığınız takdirde, eşit veya daha değerli bir şey bırakın. Kutudaki nesneleri ve kayıt defterini yağmur gibi iklim olaylarından korumak için saydam, ağzı kapanabilen plastik poşetler ile korumanız önerilir.

    Cache'lerden, Geocaching'in bir parçası olan Trackable'ları da sıklıkla bulabilirsiniz. Trackable'lar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız
  • Cache'lerin içine ne konulmamalıdır?
   • Her yaştan insan Geocache saklayıp bulmaktadır. Bu yüzden bir nesneyi Cache'in içine koyarken detaylı düşünülmelidir. Patlayıcı, mermi, bıçak ve her türlü kesici aletler, uyuşturucu, alkol gibi nesneler bırakılmamalıdır. Daima yasalar göz önünde bulundurulmalıdır.

    Aynı zamanda hayvanların insanlardan daha hassas koku alma yetisi olduğundan Cache'lerin içerisine yiyecek veya ağır kokulu şeyler bırakılması, hayvanların Cache'e zarar vermesine neden olabilir. 
  • Bir Cache'i nasıl bulurum ve bulduğumda ne yapmalıyım?
   • Bir Geocache'i aramayla ilgili bilinmesi gereken bir çok şey vardır. Örneğin, cep telefonu ve GPS cihazlarının sinyalleri bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Sinyal sizi Cache'in bulunduğu yerin yakınına götürebilir ancak daha yakına gidebilmek için bir kaç şeyi dikkate almak gerekir.

    Cache'i bulduğunuzda kayıt defterini doldurun ve tekrar yerine bırakın. Dilerseniz Cache'in içinden değiş tokuş yapabilirsiniz ancak Geocache'in içinden bir şey aldığınız takdirde, eşit veya daha değerli bir şey bırakın. Bitirdiğinizde, daha iyi bir yerde olabileceğini düşünseniz bile Cache'i bulduğunuz yere bırakın. Sonrasında bulduğunuzu kayıt etmek için Cache sayfasını ziyaret edin, kaydınızı girin ve deneyimlerinizi diğer insanlarla paylaşın. 
  • Bulduğum bir Cache'in yerini değiştirebilir miyim?
   • Lütfen Cache'i mevcut yerinden başka bir yere taşımayın. Eğer Cache'in uygun bir yerde olmadığını düşünüyorsanız Cache sahibine konuyla ilgili bir e-posta gönderin ya da Cache sayfası üzerinden bir not bırakın. Cache sahipleri kendi sakladıkları kutuların bakımlarından sorumludurlar. 
  • Bir Cache'in kaybolduğunu farkettiğimde ne yapmalıyım?
   • Bir Cache lokasyonunu ziyaret edip, Cache'in kaybolduğunu farkettiğinizde "Didn't find" (Bulunamadı) kaydı girin. Böylelikle Cache sahibine bir e-posta bildirimi iletilecektir. Bu bildirimi alan Cache sahipleri, en kısa sürede kutunun durumunu kontrol etmelidirler. 
  • Bir Cache bulduğumu nasıl kaydederim?
   • Bulduğunuzu Kayıt Etmek sayfasındaki talimatları kullanabilirsiniz. Eğer "Didn't find" (Bulunamadı) ya da "Write Note" (Not yaz) gibi farklı tip bir kayıt girmeniz gerekiyorsa "Select Type of Log" (Kayıt tipi seçin) yazan açılır menüden istediğiniz kayıt türünü seçin.
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: Geocache Bulma
Geocache Bulma
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/geocache-bulma.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/geocache-bulma.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın