Geocoin Sıkça Sorulan Sorular


Nereden Geocoin satın alabilirim?


Geocaching Türkiye, ülkemizdeki tek resmi Geocaching distribütörüdür. Geocoin satın almak için GeoDükkan'ı ziyaret edebilirsiniz. Dünya üzerindeki diğer ülkelerde bulunan yetkili distribitörlerin listesini ise buradan görebilirsiniz.

Tasarımını kendiniz yaptığınız özel bir Geocoin'e sahip olmak sizin için heyecan verici olabilir. Mevcutta bulunan yüzlerce farklı tasarımı kullanarak kendinizin ya da grubunuzun kişiliğini yansıtacak bir Geocoin oluşturabilirsiniz. Onaylanmış Geocoin üreticilerinin tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

Geocoin nedir?

Geocoin, Geocacher'lar ya da gruplar için üretilen ve bir nevi imza niteliği taşıyan nesnedir. Travel Bug Trackable'larda da olduğu gibi Geocoin'lerin de üzerlerinde Cache'den Cache'e ya da Geocacher'lar arasında seyehat etmesini sağlayan özel bir takip numarası bulunur.

Geocoin'ler nasıl çalışır?

Her Geocoin'in bir takip numarası olduğundan, o Geocoin'i bulanlar tarafından girilen kayıtlar doğrultusunda ilerlemesi çevrim içi olarak izlenebilir. Bir Geocoin sayfasından yapılacak farklı çeşitlerde kayıt tipleri vardır. Bunlar Geocoin'i bulunduğu yerden alma, bir yere bırakma ve keşfetme tipleridir. Kaydınızı yaparken Geocoin ile ilgili düşüncelerinizi yazabilir ve fotoğraf ekleyebilirsiniz. Kaydınızı tamamladığınızda web sitesi üzerindeki koleksiyonunuzda da özel bir Geocoin bulduğunuz gösterilecektir.

Bir Geocoin bulduğumda ne yapmalıyım?

Bulduğunuzu kaydedeceğiniz Geocoin sayfasını ziyaret ettiğinizde ilk adımı zaten atmış oluyorsunuz. Geocoin Kayıt Etmek sayfasını ziyaret ederek tüm adımlarla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bir Geocoin bulunduğunda ne yapılması gerektiği ile ilgili en çok sorulan soru "bende mi kalmalı yoksa başka bir Cache'e mi bırakmalıyım?" dır. Cevap daima sahibinin belirlemiş olduğu amaca göre değişir. Bu konuda Geocoin sayfasını incelemek yapılması en doğru olandır. Eğer belirlenmiş bir amacı varsa, siz de bu amacına ulaşabilmesi adına elinizden geldiğince yardımcı olabilir, gerekirse sahibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Size ait olmayan bir Geocoin'i süresiz olarak elinizde tutmak ya da satmak, sahibinin izni olmadığı sürece doğru değildir.

Aktifleştirilmemiş bir Geocoin bulduğumda ne yapmalıyım?

Kimi zaman bazı Geocacher'lar, bulan kişilerin sahiplenmesi için Cache'lere aktifleştirilmemiş Geocoin'ler de bırakırlar. Bazı durumlarda aktifleştirmek için gerekli olan kod beraberinde verilmemiş olabilir. Eğer bir etkinleştirme kodu almanız gerekiyorsa Geocoin üreticisinin web sitesini ziyaret edin.

Eğer aktifleştirilmemiş bir Geocoin'in başkası tarafından sahiplenilmesini ya da satılmasını istemiyorsanız, henüz elinizdeyken Geocaching.com üzerinden etkinleştirmesini yapmalısınız.

Geocoin ya da diğer Trackable'larım için yazdırılabilir bilgi sayfasını nereden bulabilirim?

Geocoin ya da diğer Trackable'ınızın amacına ulaşmasını sağlamak için bilgi sayfaları yazdırılıp beraberinde bırakılabilir. Bu sayfayı yazdırmak için Geocoin ya da Trackable'ın sayfasını ziyaret edin ve "Print info sheet" bağlantısına tıklayın.

Bir Geocoin buldum ancak web sitesi üzerindeki kodu tanımıyor

Bir Geocoin'i kayıt edebilmek için üzerindeki takip numarasını bilmeniz gerekir ancak tüm Geocoinler, Geocaching.com üzerinden takip edilebilir olmayabilir. Bu yüzden Geocoin'in üzerinde başka bir web sitesinin adresinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Geocaching.com üzerinden takip edilebilecek tüm Geocoin'lerin üzerinde "Trackable at Geocaching.com" ifadesi yer almaktadır. "302" gibi rakamlarla başlayan seri numaralarını, takip numaraları ile karıştırmamaya dikkat edin. Takip numaraları, harf ve rakamların karışımından oluşmaktadır.


GEOCOIN SAHİBİNİN SORULARI

Bir Geocoin satın aldım. Sonrasında ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle sahip olduğunuz Geocoin'i aktifleştirmelisiniz. Geocoin Aktifleştirme sayfasını kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Aktif hale getirdikten sonra isterseniz Geocoin'inizi bir Cache'in içerisine bırakabilir ya da arkadaşlarınızda değiş tokuş yapabilirsiniz.

Aktivasyon kodumu nereden bulabilirim?

Aktivasyon kodunu edinebileceğiniz üreticisine göre değişen farklı kaynaklar bulunmaktadır. Bilgi için üreticilerin kendi sayfalarını ziyaret etmelisiniz. Bazı sık kullanılan üretici sayfaları şunlardır: www.oakcoins.com, www.coinsandpins.com, www.geocoins.biz, www.gregsonvaux.com, www.geocoin-land.com

Kendi Cache'ime bir Geocoin'i nasıl bırakırım?

Yayınlanan Cache'inizin sayfasını ziyaret edin. Cache'inize bir not girin ve kaydetmeden önce ekranın alt kısmından bırakmak istediğiniz Geocoin'i seçin.

Geocoin'in seyehat mesafesi yanlış hesaplanmış. Nasıl düzeltebilirim?

Seyehat mesafesi, her Geocoin'e girilen kayıtların tarihine göre düzenlenir. Bazen Geocacher'lar, o Geocoin'i buldukları zamanı yanlış tarihe kayıt ederler ve bu durum toplamdaki mesafenin yanlış ölçülmesine sebep olur.

Bu durumu düzeltmek için yanlış girilmiş kayıtların iptal edilmesi ya da girilen kayıtların düzeltilmesi için kaydı giren kişilerle iletişime geçilmesi gerekir.

Geocoin olduğu sanıldığı Cache'in içinde değil

Bazen alınan bir Geocoin, alan kişi tarafından kayıt edilmediğinden Cache sayfasına bakıldığında hala içindeymiş gibi gözüktüğü hale orada olmayabilir. Böyle bir durumda Geocoin'inizin nerede olduğu tekrar ortaya çıkana kadar Geocoin'in sayfasından "Mark Item Missing" durumuna alabilirsiniz. Bu durum seyehat mesafesini etkilemez. Cache sahipleri aynı zamanda kendi Geocoin'lerinin statülerini bilinmeyen lokasyon olarak da değiştirebilirler.

Sahibi olduğum bir Geocoin'i, başka bir Geocacher'a transfer edip onun sahiplenmesini istiyorum

Bu işlemi yapabileceğiniz sayfaya ulaşmak için bağlantıya tıklayın. Referans ya da takip numarasını girip Geocoin'i üzerine geçirmek istediğiniz kişinin kullanıcı adını da belirterek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: Geocoin Sıkça Sorulan Sorular
Geocoin Sıkça Sorulan Sorular
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/geocoin-sss.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/geocoin-sss.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın