İlk Geocache'inizi Bulmak


1. Adım - Araştırma

Dışarıda gerçekleştirecek olduğunuz Geocaching maceranız öncelikle evinizdeki hazırlıklar ve internet araştırmasıyla başlar. Öncelikle Geocaching.com üzerinden amacınıza veya ilginize uygun bir Geocache seçin. Bu, ailece katılalabileceğiniz bir macera olabileceği gibi, öğle saati köpeğinizle birlikte gidebileceğiniz bir park da olabilir. Bulmak istediğiniz ilk Geocache'i seçerken, Attributes kısmındaki Cache niteliklerinde bulunan ikonları incelemeniz size yardımcı bir kaynak olacaktır.


Bulmak için bir Geocache seçerken şunları da aklınızda bulundurmalısınız:

1. Cache'in sahip olduğu bulma zorluğu ve arazi zorluğu dereceleri (D/T). Geocache'lerin nasıl yerleştirildiğini daha net görebilmeniz adına ilk aramanız için 1/1 zorluğundaki bir seçim yapmanızı öneririz. Unutmayın, Geocache'ler saklanabilirler ancak gömülemezler.

2. Alanı bir haritadan gözlemleyin. Bulacağınız Cache şehir içinde bir lokasyonda mı yoksa kırsal bir alanda mı? Hazırlıklarınızı buna göre yapmalısınız. Yeri tam olarak saptayabileceğiniz doğru haritaları kontrol ettiniz mi? Yol haritaları şehir içinde yeterli olabilirler ancak arazi ve su özelliklerini de gösteren topografik haritalar, gittiğinizde nasıl bir araziyle karşılaşacağınızı net gösterdiğinden daha kullanışlı olabilirler.

3. Mesafelerin yanıltıcı olabileceğini unutmayın. Kuş uçuşu mesafe ile katetmeniz gereken yol mesafesinin farklılık gösterebileceğini bilmelisiniz. Bulunduğunuz yerden bulacağınız Cache'e olan mesafe bir kilometre olabilir ancak aranızda bir nehir ya da başka engeller de olabilir. Çevreye ve doğaya saygı kuralları çerçevesinde CITO düşüncesiyle Cache'e giden en uygun yolu tespit etmek size kalmış.

4. Cache'in bulunduğu yer örnek olarak küçük bir parksa, GPS sinyalinin sizi yönlendirdiği oku takip ederek doğru yere ulaşabilirsiniz. Büyük parklarda ise bu method biraz zorlayıcı olabilir. Mümkün olduğunca mevcut patikaları takip ederek ve aynı zamanda da GPS sinyalinin gösterdiği okun yönüne bakılarak Cache lokasyonunun genel istikameti belirlenebilir.

Araştırma ve hazırlık süreci her Cache için farklıdır. Çoğu Geocacher öncelikle internet haritalarından arazinin araştırmasını yapar ve eğer gerekirse yanına bir çıktısını alır. Cache'lerin sayfaları zengin bir bilgi kaynağıdır ve şifrelenmiş ya da şifrelenmemiş bir ipucu içerebilir. Aynı Cache'i önceden bulanlar, kayıtlarında daha net ipucu verebilir ya da yardımcı olabilecek bir spoiler fotoğraf yüklemiş olabilirler. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, çok fazla ipucu, sürprizi bozup maceradan alacağınız zevki düşürebilir.

2. Adım - Güvenlik İpuçları

Herhangi bir açık hava aktivitesinde de olduğu gibi, hazırlıklı olmak önemlidir. İşte faydalı birkaç tavsiye:

1. Bir yakınınıza nereye gittiğinizi ve ne zaman dönmeyi planladığınızı söyleyin. Tek başınıza bir ormana ya da uzak bir yere gitmeniz tehlikeli olabilir. Geocaching eğlencelidir, bu yüzden maceranızı aileniz ya da arkadaşlarınız ile birlikte bir grup aktivitesi olarak yapmayı da düşünün.

2. Çevrenize dikkat edin. GPS cihazınız ya da mobil telefonunuza odaklanmışken etrafınıza bakmayı unutmanız kolaylaşır. Nerede yürüdüğünüzün bilincinde olmak sadece kişisel güvenliğiniz için değil, aynı zamanda çevreye olan sorumluluğunuzdur.

3. Çanta hazırlayın. Duruma göre harita, pusula, GPS cihazınız ya da mobil telefonunuz için ekstra pil, fazladan giysi, yiyecek ve su. Arazinin zorluğu ya da bulma süreniz ne kadar olursa olsun yanınızda bulundurmanız iyi bir fikirdir.

4. Özellikle mevsimsel değişikliklerin olduğu dönemlerde yerel çevrede dikkatli olun. Alan, zehirli sarmaşıklar ya da ağaçlara eğilimli mi? Böcekler ya da tehlikeli hayvanlar olabilir mi? Takip ettiğiniz patikadan emin değil misiniz? Tüm bunları diğer Geocacher'lar ile tartışabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır.

3. Adım - Arama

Artık ilk Geocache'inizi aramaya hazırsınız!

1. Aracınızdan ya da ana yoldan ayrılmadan önce geçiş noktanıza kolay bulunabilecek bir iz bıraktığınıza ya da GPS lokasyonunuzu kaydettiğinize emin olun. Kulağa gereksiz gelebilir ancak bir Geocache bulmaya odaklandığınızda ya da hava şartları beklenmedik şekilde değiştiğinde bu durum çok işinize yarayabilir.

2. Eğer önceden araştırmanızı iyi yaptıysanız, Cache lokasyonuna gitmenin en iyi methodunu da biliyor olmanızın iyiliğini hisseder, endişe etmeden daha çok keyif alırsınız. Nadirende olsa ağaçlar, dağlar, büyük yapılar gibi sebeplerden GPS sinyalini kaybedebilirsiniz, bu durumlarda bile GPS cihazınız ya da mobil telefonunuzu tüm süre boyunca tutmanızı öneririz.

3. Geocache'e 300 metre kadar yaklaştığınız zaman GPS sinyalinizin gücünü kontrol edin. Bazen sinyal 25-200 metre arasında sapmaya sebep olabilmektedir. Final lokasyonuna daha da yakınlaşmak için GPS sinyalinin gösterdiği ok yönünden ziyade gittikçe azalan mesafeye yoğunlaşın.

4. Son 30-100 metre arasındaki mesafe en zor kısmı olabilir. Bu, Cache'i saklayan kişi gibi düşünebilmenize yardımcı olur. Eğer etrafta kütükler varsa taban kısımlarını, kayaların arasında doğal durmayan taş yığınlarını araştırmanız gerekebilir. Bazı Geocacher'lar, özellikle nüfusu yüksek alanlarda akıllıca kamufle edilerek gizlenmiş olabilir. Bu yüzden kutunun boyutu hakkında ön bilginizin olması işinizi kolaylaştırabilir. Bir ayakkabı kutusundan büyük mü ya da bir film kutusundan küçük mü?

4. Adım - Bulma


İlk Geocache'inizi buldunuz, tebrikler! Şimdi ne olacak?

1. Bulduğunuz Cache'in tarzını ve saklama yöntemini not alın. Bulunduğunuz yerin tadını çıkartın.

2. Kullanıcı adınızla tarihi de ekleyerek kayıt defterini doldurun. Dilerseniz bir kaç kelimeyle deneyimlerinizi de yazabilirsiniz.

3. Eğer bir şeyler değiş tokuş yaptıysanız unutmayın ki aldığınız nesnenin yerine eşit ya da daha değerli bir şey bırakmalısınız.

4. Cache'i düzgün şekilde kapattığınızdan emin olduktan sonra bulduğunuz yere aynı şekilde geri bırakın. Eğer önünde kaya parçaları ya da gizleyecek başka bir şey varsa onları da aynı şekilde bırakın.

5. Güvenli bir şekilde dönüşünüz için daha önce aldığınız yol işaretlerini kullanın.

6. Eve döndüğünüzde Cache sayfası üzerinden de kaydınızı yapıp deneyimlerinizi yazın. Cache sahibi, girmiş olduğunuz kayıt ile ilgili otomatik olarak bilgilendirilecektir ve kendisi de yaşadığınız macerayı, Cache'in durumunu ve çevresel faktörleri öğrenmekten memnuniyet duyacaktır. Deneyimlerinizi, kayıtlarınıza fotoğraflar da ekleyerek diğer Geocacher'lar ile paylaşabilirsiniz.
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: İlk Geocache'inizi Bulmak
İlk Geocache'inizi Bulmak
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/ilk-geocacheinizi-bulmak.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/ilk-geocacheinizi-bulmak.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın