İlk Geocache'inizi Saklamak

1. Adım - Cache Lokasyonu Araştırma

Geocacher'lar, kendi yetenekleri ve özelliklerine göre onlar için önemli olan lokasyonlara Cache saklarlar. Dünya üzerindeki bu eşsiz yerler; kamp alanı, güzel bir manzaranın olduğu yer, bir dağın zirvesi ya da ormandaki bir nehrin kenarı gibi oldukça çeşitli olabilir. Bunların tümü, Cache saklamak için uygun yerlerdir.

Bir Cache'i nereye saklayacağınızı düşünürken, şunları da aklınızda bulundurmanızda fayda var:

1. Geocache Listeleme Talimatları'nın tamamını karşılıyor mu? Lokasyonu araştırırken bunları da incelediğinizden emin olun.

2. Erişilebilirlik durumu nasıl? Eğer çok görünür ya da yoğun olan yollara yakınsa birisi onu yanlışlıkla bulabilir bu yüzden insanların kolayca dikkatini çekebileceği yerlere konulmamalıdır.

3. Eğer sakladığınız yer özel bir mülk ya da kamusal alansa sahibinden/yöneticisinden izin aldınız mı?

4. Saklamış olduğunuz Cache'i bulmaya çalışan Geocacher'lar, ararken çevrede endişe uyandırırlar mı? Kolluk kuvvetlerinin görüş alanlarında ya da kamu kurumlarının etrafındaysa ve eğer daha tehlikeli bir durum meydana getirme ihtimali oluşuyorsa lütfen sağduyulu olup daha uygun bir yer seçin.

5. Bir lokasyona sakladığınız Cache ile ilgili sorumluluk tamamen sizindir. Bu yüzden Cache saklanabilecek yerleri tam olarak anlamanız önemlidir. Seçtiğiniz lokasyonun etrafındaki alanı başka insanların da o alandan geçebileceğini düşünerek gözlemleyin.

6. Eğer düşündüğünüz yerde bir hayvanın yuvası ya da hassas bir toprak örtüsü varsa buradaki aktiviteler doğaya zarar verebilir.

7. Arkeolojik ya da tarihi alanlara zarar verebilecek şekilde Cache saklamayın. Bu tarz yerler, insanlar ve araçlar tarafından artacak trafiğe olumsuz yönde duyarlılık gösterebilirler.

8. Ofis veya apartman pencerelerinin tam karşı manzaralarına yerleştirilen Cache'ler, arayanların çevre tarafından dikkatini çekip endişelerini uyandırabilir.

2. Adım - Cache'i Hazırlamak

Cache Kutuları

Yıl boyunca tüm hava şartlarına dayanabilecek ve kapağı kilitlenebilen bir kutu seçin. Genelde şeffaf, plastik, su geçirmez kaplar, teknelerde kullanılan kutular ya da yiyecek saklamak için kullanılan plastik kutular bu konuda başarılı olmaktadır. Ayrıca kutunun içindekileri de korumak için kayıt defteri ve diğer içeriğini de ağız kısmı kapanan küçük plastik poşetlere koymak iyi olacaktır.

Kutu her nasıl olursa olsun sakladığınız Cache'in bir Geocache olduğu belli olmalı. Çoğu Geocacher hazırladıkları kutuların üzerine "Geocaching Kutusu" ibaresi yer alan ve Cache'in adı, saklayan Geocacher'ın kullanıcı adı, saklama tarihi ve iletişim bilgilerini içeren etiketler yapıştırırlar. Bu etiketleri kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi diğer Geocacher'lardan paylaşmalarını da isteyebilirsiniz, ya da GeoDükkan'dan satın alabilirsiniz.

Cache İçeriği

Sonrasında bir kayıt defterine ihtiyacınız var. Kutunun boyutuna göre değişmekle birlikte defter
formunda ya da uygun şekilde hazırlanmış boş bir kayıt kağıdı bile olabilir. Eğer kutunun büyüklüğü uygunsa içine hava şartları ve kağıdın cinsine göre uygun kalem bırakın. Eğer kutunuz kalem sığamayacak kadar küçükse listelemede Geocacher'ların kendi kalemlerini getirmeleri gerektiğini mutlaka bildirin.

Kutuyu bilerek ya da kazayla bulacaklar için mutlaka bilgilendirici notlar yazın ya da Geocacher'lardan temin edebileceğiniz hazır dökümanları kullanın.

Son olarak, Cache'in içine bulanların değiş tokuş yapabileceği nesneler bırakabilirsiniz. Geocaching'den daha fazla keyif alabilmek için bu tavsiye edilir ancak zorunlu değildir. İçine koyacaklarınız tamamen size kalmış. Harcama yapmanıza gerek kalmayan bir kaç tavsiye:

- Çocuklar için oyuncaklar, aksiyon figürleri, oyunlar, oyun kartları vb.
- Yerli ya da yabancı paralar,
- Boncuk, minik heykeller, maketler, misket, deniz kabuğu vb.
- Hatıra olabilecek bilet, jeton gibi nesneler
- Trackable nesneler

Her yaştan insan Geocache saklayıp bulmaktadır. Bu yüzden bir nesneyi Cache'in içine koyarken detaylı düşünülmelidir. Patlayıcı, mermi, bıçak ve her türlü kesici aletler, uyuşturucu, alkol gibi nesneler bırakılmamalıdır. Daima yasalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Aynı zamanda hayvanların insanlardan daha hassas koku alma yetisi olduğundan Cache'lerin içerisine yiyecek veya ağır kokulu şeyler bırakılması, hayvanların Cache'e zarar vermesine neden olabilir.

3. Adım - Cache'inizi Bulduğunuz Yere Saklama

Saklayacağınız yere vardığınızda, doğru GPS koordinatlarını almak önemlidir. Aktivitenin en önemli adımı sayılabilir. Özellikle kötü havalarda GPS sinyalinin zayıflayabileceğı bilinmelidir.

Eğer Cache'inizin daha kolay bulunmasını ya da bulmaya çalışan Geocacher'ların yanlış patikaları takip edip vakit kaybetmemelerini sağlamak istiyorsanız, Cache'e ulaşırken ana yol sapağı ya da patika başlangıcı gibi bir yerin koordinatlarını alıp, Cache listelerken Waypoint (Yol noktası) kısmına ekleyebilirsiniz. Böylelikle Geocacher'lar doğrudan Cache'in saklı olduğu yerden önce yol noktanıza ulaşıp ondan sonra kutuya yönleneceklerdir.

4. Adım - Cache'inizi İncelenip Yayınlanması İçin Kaydetmek

Tekrardan Geocache Listeleme Talimatları'nı incelemenizde fayda var. Cache'inizi saklayıp gerekli her şeyi sağladığına emin olduktan sonra online form'u kullanarak işlemi yapabilirsiniz. Geocacher'ların ilgisini çekecek bir açıklama yazıp lokasyonun ya da dilerseniz ipucu olabilecek spoiler fotoğrafları da ekleyin.

Geocacher'ların Cache'inizi bulmadan önce araştırıp nelerle karşılaşabileceklerini tahmin edebilmeleri için Cache Nitelikleri'ni özenle seçin. Örnek: Köpeğiniz ile girebileceğiniz bir alan mı? Bir saatten uzun sürecek bir yürüyüş mü gerektiriyor? Tekerlekli sandalye ulaşabilir mi? ya da haftanın her gün ve saati ulaşılabilir durumda mı?

Göndermeden önce bilgilerinizin doğruluğunu tekrar kontrol edin ve eğer gereken son bir düzenleme varsa yapın ve gönderin. İncelemeden sonra Cache'iniz, web sitesi üzerinden tüm Geocacher'lar tarafından görülebilir hale gelecektir ve siz de sistem tarafından yayınlandığına dair otomatik olarak bilgilendirilirsiniz.

5. Adım - Cache'inizin Bakımını Yapmak

Bir Cache sakladığınızda, kutuyu ve çevresindeki bölgeyi korumak sizin sorumluluğunuzdadır. Sık sık Cache'inizi ziyaret edip, kutunun iyi durumda olduğunu ve çevresine zarar vermediğini teyit etmelisiniz.

Bir problem olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ziyaretçilerin bu Cache'i ararken çevreye zarar verdiğini ya da kendilerinin zarar görebileceğini mi düşünüyorsunuz? Eğer sakladığınız yer hakkında endişeniz oluştuysa, kutuyu daha uygun bir yere saklayıp güncel koordinatları Cache sayfasından tekrar girebilirsiniz.

Saklamış olduğunuz Cache her zaman bulunamayabilir. Tesadüfen Geocaching hakkında bilgisi olmayan biri tarafından bulunup yerinden alınmış ya da başka bir yere atılmış olabilir. Cache sahibi olarak, Geocacher'lardan gelebilecek bu bilgiler doğrultusunda süreklilik adına en kısa sürede kutuyu yenilemeli ve bu durumu Cache sayfasından bildirmelisiniz.

Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: İlk Geocache'inizi Saklamak
İlk Geocache'inizi Saklamak
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/ilk-geocacheinizi-saklamak.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/ilk-geocacheinizi-saklamak.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın