Terimler Sözlüğü


Arşiv (Archive)
Bir Cache'in arşivlenmesi, Geocaching.com üzerinde herkese açık listelenmesinin kaldırılması demektir. Bu durum genelde bir Cache kaybolduktan bir süre sonra sahibi tarafından ilgilenilmediğinde uygulanır. Arşivlemenin alternatifi olarak eğer bir ay içerisinde Cache'in bakımının yapılması ya da kutunun yenilenmesi planlanıyorsa geçici süreliğine devre dışı da bırakılabilir.

BABB (TNLN)
Bir şey almadım, bir şey bırakmadım (Took nothing, left nothing).Geocacher'lar tarafından kayıt defterlerine, bulunan Cache'in içindeki nesnelerden hiçbirisinin alınmadığını ve başka bir şey de bırakılmadığını belirtmek için kullanılan kısaltmadır.

Boylam (Longitude)
Boylam, başlangıç meridyeninin doğusundaki veya batısındaki herhangi bir noktanın açısal mesafesidir. Boylamlar, doğu ve batı boylamları olmak üzere ikiye ayrılırlar; derece, dakika ve saniye cinsinden ifade edilirler. Enlemler ile birlikte bir yol noktası oluştururlar.

Cache
Geocache kelimesinin kısaltılmış halidir.

CITO
Cache içeri çöpler dışarı (Cache in trash out), dünya çapındaki Geocaching toplulukları tarafından desteklenen ve sürekli devam eden bir çevre girişimidir. 2002 yılından beri yapılan etkinliklerde Geocacher'lar, dünya çapındaki parkların ve diğer Geocaching'e uygun alanların temizlenip iyileştirilmesini amaçlar. CITO sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

DNF
Bulunamadı (Did not find). Geocacher'lar tarafından bir Cache'in bulunamadığı durumda kullanılan kısaltmadır. Aynı zamanda Geocaching.com üzerindeki Cache sahibini olası durumlar hakkında uyarmaya yarayan kullanışlı bir Cache kayıt türüdür. Bu uyarıyı alan Cache sahipleri, Cache'lerinin durumlarını kontrol etmelidir.

EarthCache
Dünyada insanların ziyaret edip, benzersiz bir jeolojik yapı hakkında bilgi alabileceği özel yerlerdir. Koordinatlar ile birlikte bir dizi eğitici not içerir. Ziyaretçileri, gezegenimizin kaynaklarını jeolojik işlemlerle nasıl şekillendirdiğimizi görebilirler. Tipik olarak bir EarthCache kaydetmek için, belirtilen sorulara o yerin jeolojik yapısını gözlemleyerek cevap vermek gerekir. Detaylı bilgi için earthcache.org

Enlem (Latitude)
Enlem, Ekvator'un kuzeyindeki veya güneyindeki herhangi bir noktanın Ekvator'a olan açısal mesafesidir. Enlemler, kuzey ve güney enlemleri olmak üzere ikiye ayrılırlar; derece, dakika ve saniye cinsinden ifade edilirler. Boylamlar ile birlikte bir yol noktası oluştururlar.

Event Cache
Yerel oyuncular ya da Geocaching topluluklarının bir araya geldiği, listelemesinde yapılacağı tarih, saat, yer ve koordinat bilgilerinin belirtildiği etkinliklerdir. Etkinlik bittikten bir süre sonra arşivlenirler.

FTF (First to find)
Geocacher'lar tarafından, yayınlanan bir Geocache'in kayıt defterine fiziksel olarak ilk kaydı yapmak anlamında kullandığı kısaltmadır. Bir Cache'i ilk bulan olmak anlamına gelir.

GC Kodu (GC Code)
Listelenen her Cache ile özel olarak ilişkilendirilen benzersiz bir koddur. "GC" harfleriyle başlayıp diğer alfanumerik karakterler ile devam eder. Örnek:GC5GA5W

Geocache
İçerisinde, Geocacher'ların doldurabilmesi için en az bir kayıt defteri ya da sayfası bulunan saklı kutu.


Geocaching
Geocaching, akıllı telefon gibi GPS (Global Positioning System) özellikli cihazlar kullanarak dünyanın herhangi bir yerinde yapılan, "Geocache" ya da "Cache" adı verilen kutuları saklama veya bulma aktivitesidir. Oyuncular GPS koordinatları belli noktalara mobil uygulama yardımıyla ilerler ve o konumda gizli Geocache'i (kutuyu) bulmaya çalışırlar.

Geocoin
Geocacher'lar ya da gruplar için üretilen ve bir nevi imza niteliği taşıyan nesnedir. Travel Bug Trackable'larda da olduğu gibi Geocoin'lerin de üzerlerinde Cache'den Cache'e ya da Geocacher'lar arasında seyehat etmesini sağlayan özel bir takip numarası bulunur.

GPS Adventures Maze Exhibit
Katılımcılarına etkileşimli bilimsel deneyler ile GPS teknolojileri, navigasyon ve Geocaching hakkında bilgi vermeyi amaçlayan bir sergi etkinliğidir. Sadece Geocaching HQ tarafından oluşturulabilen bir Cache türüdür.

GPS (Global Positioning System)
GPS alıcısı ile dünya üzerindeki konumunuzu belirlemek için çalışan uydu sistemidir.

GPX
Mobil sorgu oluşturulurken kullanılan dosya formatıdır. Destekleyen uygulamalar tarafından kullanılan özel Geocaching bilgileri içerir. Bir Premium Üye özelliğidir.

Kısayol Listesi (Bookmark List)
Premium üyelerin Cache'leri, istenilen şekilde ve grup halinde listeleyebildiği özelliktir. Örnek olarak bu hafta bulmayı planladığınız Cache'lerin ya da arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz "en çok beğendiğiniz Cache'ler"in listesini isteyebilirsiniz.

KİT (TFTC)
Kutu için teşekkürler (Thanks for the cache). Geocacher'ların fiziksel kayıt defterlerine ya da çevrim içi kayıtlarına o Cache'i bulduklarında yazdıkları kısaltmadır.

KKG (BYOP)
Kendi Kaleminizi Getirin (Bring your Own Pencil). Genellikle Cache sahipleri tarafından içerisine kalem sığmayacak boyuttaki kutuları bulduğunuzda kayıt defterini doldurabilmeniz için yanınızdakendikaleminizi getirmeniz gerektiğini hatırlatmak için kullanılan bir kısaltmadır.

Letterbox Hybrid
Koordinatlar yerine ipuçlarıyla oynanan başka bir türdür ancak bazı durumlarda zarf ya da değişken boyutta kutu olup koordinatları da verilebilir. Sürekli içerisinde kalan bir kaşe bulunur ve ziyaretçileri tarafından kayıt yapmak için kullanılır. Detaylı bilgi için letterboxing.org

LOC
Geocaching.com üzerindeki arama sonuçları sayfasının orjinal indirme formatıdır.

Locationless (Reverse) Cache
Traditional Cache'in tam tersi olarak düşünülebilir. Saklanmış bir kutuyu bulmak yerine belirli bir nesneyi bulup koordinatlarını alarak kayıt edildiği Cache türüdür.

Mega-Event Cache
500+ katılımcının olduğu etkinliklerdir. Birçoğunda katılımcılar için çeşitli planlanmış aktiviteler olur. Tüm dünyadan oyuncuların katılımını sağlamak için genelde yılda 1 kez düzenlenirler.

Mobil Sorgu (Pocket Query)
Günlük ya da haftalık bazlı özel Geocache arama sorguları oluşturup indirebileceğiniz Premium Üye özelliğidir. GPX ya da LOC formatında bu sorguları GPS cihazınıza aktararak sadece bulmak istediğiniz Cache'leri arayıp filtreleyebilmenizi sağlar. Tek seferde 1000 kadar Cache indirilebilir.

Denetçi (Reviewer)
Geocaching.com'da ki Cache'leri inceleyip yayına alan dünya üzerindeki gönüllülerdir.

Muggle
Geocacher olmayan kişi. Harry Potter serisinde sihir yapamayan kişiler için kullanılan tabirden gelmiştir. Genellikle bu terim, bir Geocacher Cache ararken ona şaşkınlıkla bakıp ne yaptığını anlamaya çalışan kişiler ya da bir Cache'i kazayla bulan kişiler için kullanılır.

Multi Cache
İki veya daha fazla aşamadan oluşan Cache türüdür. Son aşamasında içinde mutlaka kayıt defteri bulunan değişken boyutta bir kutu bulunur ancak önceki aşamaların bir çok varyasyonu vardır. Genellikle ulaşılan ilk aşamada ikincinin, ulaşılan ikinci aşamada üçüncünün koordinatlarının bulunması şeklindedir.

Mystery ya da Puzzle Cache
Kutunun saklı olduğu koordinatları bulabilmek için öncelikle bir bulmacanın çözülmesi gereken Cache türüdür. İnternet araştırması ya da bir bölge keşfi gibi eylemler gerektirebilir. Diğer türlerden hiç birisine uymayan yeni ya da benzersiz olanlar için de zemin oluşturur.

Nitelik (Attribute)
Bu ikonlar, belirli bir tür Geocache'i bulmak isteyen Geocacher'lara bilgi sağlamak amacına yöneliktir. Cache'in boyutu, çocuklar için uygun olup olmadığı, günün her saati bulunabilip bulunamayacağı, özel bir ekipman gerektirip gerektirmeyeceği dahil bir çok karakteristik özelliği belirtir. Aynı zamanda bir mobil sorgu hazırlarken Cache'leri niteliklerine göre filtrelemenizi sağlar. Nitelikler hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Otostopçu (Hitchhiker)
Cache'in içine bırakılmış nesnelerdir ve diğer Cache'lere seyehat etmesi için talimatları vardır. Bazen beraberlerinde kayıt defterleri de olabilir. Travel Bug'lar, otostopçulara örnektir.

ROT13
Geocache listelemelerindeki ipuçlarında yer alan ve isteğe bağlı şekilde verilen açıklamanın her karakterin alfabedeki 13 karakter atlanarak belirtildiği basit şifreleme metodudur.

Şifre çözme anahtarı
A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-----------------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z
(alttaki harfler üstündekilere, üstteki harfler altındakilere eşittir)

Sıfır Noktası (Ground Zero)
GPS cihazınız ya da akıllı telefonunuzun Cache lokasyonuna ulaştığınızı gösteren noktadır. Sıfır noktasında, hedef noktanıza sıfır metre uzaklıktasınızdır.

SİT (TFTH)
Saklama için teşekkürler (Thanks for the hide)

Spoiler
Bir şey hakkındaki tecrübenin verildiği bilgilerdir. Bir kişinin henüz izlemediği bir filmin sonunu kendisine söylemek bu duruma örnektir. Geocaching'de ise Cache lokasyonu ya da durumun kilit noktası hakkında bilgi verilip maceranın heyecanının kaçmasını sağlar ancak çoğu zaman bir Cache'in daha kolay bulunabilmesi için Cache sayfasına spoiler fotoğraflar da eklenebilir.

SWAG (Stuff we all get)
Geocacher'ların bir Cache'e bıraktıkları değiş tokuş yapmalık nesneleri ifade eden kısaltmadır.

Takip listesi (Watch list)
Belli bir Trackable ya da Cache'i takip etmek için kullanılan Geocacher'lar tarafından oluşturulan listedir. Takip listesine eklenen bir Cache ya da Trackable'a girilen her kaydın bir kopyası e-posta yoluyla iletilir.

TOTT (Tools of the trade)
Bir Geocache'i arama, bulma, yerinden alma, kayıt defterini doldurma için gerekli olan her türlü aracı ifade eden kısaltmadır.

Traditional Cache
En çok bulunan temel Cache türüdür. Verilen koordinatta bir kutu bulunur. Boyutu değişken olabilir ancak tümünün içinde mutlaka kayıt defteri bulunur. Boyutu büyük kutularda değiş tokuş yapmak için nesneler ve Trackable'lar olabilir.

Travel Bug®
Herhangi bir nesneye iliştirilen ve Geocaching.com üzerinden takip edilebilen nesnelere denir. Bu nesne Cache'den Cache'e ya da kişiden kişiye seyehat eder ve ilerlemesi çevrim içi olarak takip edilebilir.

Virtual Cache
Bir kutu bulmak yerine bir yeri keşfetmeniz gereken Cache türüdür. Kayıt etmek için listelemede belirtilen koordinattaki yer ile ilgili sorulan soruları cevaplamanız, fotoğraf çekmeniz ya da bir görevi tamamlamanız gerekebilir.

Webcam Cache
Genel izlemeye açık, iş merkezleri, parklar ya da caddeler gibi yerleri gözlemleyen mevcut şehir kameralarının kullanıldığı Cache türüdür. Kadraj içerisindeyken o kameranın web monitöründen bir ekran görüntüsü alınarak kayıt edilir.

Wherigo™ Cache
GPS sinyali ile gerçek dünyada maceralar oluşturup oynamak için kullanılan araç setidir. Cartridge adı verilen dosyalar ile daha da zengin bir deneyimlerdir. Oyuncuların fiziksel ya da sanal objeler veya karakterler ile etkileşim kurarak değişken boyuttaki içinde kayıt defteri de olan bir kutuyu bulmaları gerekir. Wherigo ve GPS destekli bir cihaz gerektirir. Detaylı bilgi için wherigo.com

Yol noktası (Waypoint)
Dünya üzerindeki bir fiziksel lokasyon için referans noktadır. Genelde enlem, boylam ve bazen yükseklik koordinatları dahil bir bilgi kümesi olarak tanımlanır. Cache sayfasına eklenerek Geocacher'ların takip etmesi gerektiği bir patika ya da yol ayrımları gösterilebilir.

Yol üstündeki Cache'ler (Caches along a route)
Premium üyelerin kullanabildiği, belli bir yol üzerindeki Cache'leri hızlı ve kolayca belirlemenizi sağlayan özelliktir. Diğer Geocacher'lar tarafından oluşturulan hazır yollar seçilebileceği gibi kendi yolunuzu oluşturmak için Google Earth'ü de kullanabilirsiniz.

Z/A (D/T)
Zorluk/Arazi (Difficulty/Terrain). Geocache'lerin listelendiği iki ana kategoridir. Her birinin 5 üzerinden puan skalası vardır. Zorluk, bir Cache'i bulabilmek için sarfedilmesi gereken zihinsel durumu, Arazi ise fiziksel çevrenin seviyesini belirtir. 1/1 seviyesindeki bir Cache bulunması en kolayı, 5/5 seviyesindeki bir Cache ise bulunması en zoru belirtir.
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: Terimler Sözlüğü
Terimler Sözlüğü
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/terimler-sozlugu.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/terimler-sozlugu.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın