Travel Bug Kayıt Etmek


Bir Cache'den Travel Bug Almak

Travel Bug'lar genelde bir nesneye eklenmiş köpek tasması şeklindedirler. Eğer bir Cache'den Travel Bug bulduysanız ve onu alıp başka bir Cache'e bırakmayı planlıyorsanız öncelikle yapmanız gereken, Geocaching.com üzerinden Travel Bug'ın sayfasına girdiğinizde "grab it" seçeneğini kullanarak o nesneyi kendi envanterinize almaktır. Bu sayfada belirtilmeyen ek bilgiler için lütfen Travel Bug S.S.S. sayfasını ziyaret edin.


1. Adım - Takip numarasını almak

Bir Travel Bug'ı bulduğunuzu kaydetmek ve onu "grab it" yapıp kendi envanterinize ekleyebilmek için öncelikle takip numarasını bilmelisiniz. Bu numara genelde Travel Bug'ın üzerinde kolaylıkla görülebilen bir yerdedir. Travel Bug'ı bulduğunuz Cache'den almayacaksanız ya da alıp başka bir Cache'e bırakacaksanız, öncesinde takip numarasını kaydettiğinizden emin olun. Bu numaraya kayıt yaparken ihtiyacınız olacak.

2. Adım - Travel Bug Trackable'ın sayfasını ziyaret edin

Her Travel Bug'ın kendi sayfası vardır. Ziyaret etmek için, bulduğunuz Cache'in sayfasındaki "inventory" kısmından bulabileceğiniz gibi Travel Bug Ana Sayfası'nı kullanıp takip numarasını ilgili kutucuğa yazarak da aratabilirsiniz.

3. Adım - Bulduğunuzu kayıt edin

Travel Bug'ın sayfasını açtığınızda, bulduğunuzu Travel Bug'ın sahibine iletilmesi için bir not kaydetmelisiniz. Kayıt işlemi yaparken aynı zamanda Travel Bug'ı bulunduğu yerden alıp, web sitesi üzerindeki hesabınızın envanterine de taşımış olursunuz. Bu durum o Travel Bug'ı başka bir Cache'e bıraktığınızı belirtebilmenizi sağlar.

Eğer Travel Bug'ın bir Cache'in içinde olduğu belirtilmişse iki seçenek vardır. Eğer Travel Bug, listelendiği gibi belirtilen Cache'in içerisinden alındıysa "retrieve it", belirtilen harici başka bir Cache ya da Geocacher'dan alındıysa "grab it" seçenekleri kullanılmalıdır. Her iki şekilde de takip numarası gereklidir bu yüzden kayıt yapmak istediğiniz Travel Bug'ın numarasını daima bilmelisiniz.

Travel Bug'ı kendi envanterinize aldıktan sonra başka bir Geocacher "grab it" seçeneğini kullanarak kayıt yapana ya da sizin tarafınızdan başka bir Cache'in içine konulup "Dropped Off" seçeneğiyle kayıt yapılana kadar web sitesi üzerindeki envanterinizde kalacaktır.

Diğer bir seçenek ise "Discover" dır. Bu seçenek, göz teması kurduğunuz ancak başka bir Cache'e taşımayacağınız Travel Bug'lar için kullanılır. Sadece o Travel Bug'ı gördüğünüzü belirtmiş olursunuz. Dolayısıyla bu kayıdı yaptığınızda o Travel Bug envanterinize geçmez.

Bir Cache'e Travel Bug Bırakmak

Bir Travel Bug'ı kaydedip kendi envanterinize aldıktan sonra onu başka bir Cache'e bırakabilirsiniz. Cache sayfası, Travel Bug'ı fiziksel bir Cache'e bıraktığınızı belirtmenizi sağlayan bir nevi sanal kutu görevi görür.

Eğer Travel Bug'ın verilmiş bir görevi varsa lütfen elinizden geldiğince amacına uygun hareket etmesini sağlayın. Örnek olarak eğer görev dünya üzerindeki tüm sahilleri gezmek ise onu yüksek dağ zirvelerindeki Cache'lere bırakmayın.

1. Adım - Cache sayfasını ziyaret edin

Travel Bug'ı yerleştirdiğiniz Cache sayfasını ziyaret edin. Eğer bulduğunuzu önceden kaydetmiş olsanız bile mevcut kaydınızı tekrar düzenleyebilirsiniz.

2. Adım - Cache sayfasını ziyaret edin

Standart şekilde deneyimlerinizi yazın

3. Adım - Bıraktığınız Travel Bug'ı seçin


Bulduğunuz Cache için notlarınızı yazdıktan sonra ekranı aşağıya doğru kaydırdığınızda "Inventory" bölümünde önceden envanterinize eklediğiniz Trackable'ları göreceksiniz. Bıraktığınız Travel Bug'ın satırındaki açılır menüyü kullanıp "Dropped Off"u seçerek işlemi yapıp o Travel Bug'ı envanterinizden çıkarabilir ya da "Visited" seçeneğini kullanarak Travel Bug'ın sizin envanterinizdeyken bulduğunuz Cache'i ziyaret ettiğini belirtebilirsiniz.

Sorun Giderme

Cache sayfasında kayıt yaparken envanterimde bıraktığım Travel Bug Trackable'ı göremiyorum?

Bunun iki sebebi olabilir:

- Bazı Cache tipleri Trackable kayıt edilemeyecek statüde olurlar dolayısıyla bu seçenek görünmez.

- Siz kayıt yapmadan önce başka bir Geocacher tarafından "grab it" seçeneği kullanılarak envanterinizden çıkmış olabilir. Böyle bir kayıt varsa Travel Bug'ın sayfasından görebilirsiniz. Eğer bir yanlışlık varsa kişiyle iletişim kurabilir ve gerekirse tekrar kendi envanterinize ekleyebilirsiniz.

Takip numarası geçersiz

Trackable numarası olarak da adlandırılan Trackable referans numarası sık sık takip numarası ile karışabilmektedir. Trackable numarası, her Trackable sayfasının sağ üst köşesinde yazan ve Geocacher'lara o Trackable'ın takip numarasını belirtmeden referans alabilecekleri koddur. Bu kodlar Trackable kayıtlarında kullanılamazlar.

Takip numarasını kaybettim

Travel Bug'ın sahibiyle iletişime geçip kendisinden takip numarasını isteyebilirsiniz ancak sahibi bu kodu paylaşmak mecburiyetinde değildir.
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: Travel Bug Kayıt Etmek
Travel Bug Kayıt Etmek
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/trackable-kayt-etmek.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/trackable-kayt-etmek.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın