Trackable'lar


 • [accordion]
  • Trackable nedir?
   • Trackable'lar, Geocaching'in fiziksel oyun parçalarıdır. Sıklıkla Geocache'lerin içinden ya da yapılan Geocaching etkinliklerinde bulunabilir. Her Trackable'ın üzerinde, gerçek dünyada seyehat ettiği yerlerin Geocaching.com'da takip edildiği özel bir kod bulunur. Bunlardan bazıları, Geocacher'ların onları Cache'den Cache'e taşımasıyla binlerce kilometre seyehat etmiş olabilirler.
  • Üç tipte Trackable vardır: Travel Bug® Trackable'lar, Geocoin'ler ve diğer Trackable'lar.
   • Geocacher'ların "otostopçu" dedikleri Travel Bug'lar, bir nesneye bağlanmış Trackable'lardır. Her Travel Bug'ın sahibinin belirlemiş olduğu hedefi vardır. Hedefler genelde, "Tüm Avrupa'yı gezsin" ya da "Sahil şehirlerini gezsin" şeklinde seyehatle ilgilidirler.

    Geocoin'ler birey ya da Geocaching gruplarının kendilerine özel olarak tasarladıkları, kişiselleştirilebilir nesnelerdir. Üzerlerine tasarlayıcıları tarafından resimler ve yazılar eklenebilir. Fonksiyonları, sahipleri tarafından aksi belirtilmediği sürece Travel Bug'lar ile tam olarak aynıdır.

    Diğer Trackable'lar, anahtarlık, arma, rozet gibi farklı şekillerde olabilirler. Trackable'ların ortak özellikleri, üzerlerinde özel bir kod ve nesnenin Geocaching.com'da takip edilebileceğini belirtlen bir metin bulundurmalarıdır. Bulmuş olduğunuz bir Trackable'ın kaydını buradan yapabilirsiniz.
  • Bir Trackable bulduğumda ne yapmalıyım?
   • Trackable'ı bulduğunuz şekilde hiçbir şey yapmadan bırakabileceğiniz gibi, iki ayrı şekilde etkileşime de girebilirsiniz.

    1. Trackable'ı taşı
    Trackable'ı başka bir Cache'e taşımak istiyorsan yanına al. Trackable'ın seyehat etme görevine katkıda bulunacağın sürece yerine başka bir şey bırakmak zorunda değilsin. geocaching.com/track bağlantısından Trackable'ın kodunu girerek hedefini görebileceğiniz gibi, Geocaching mobil uygulamasından da aynı işlemi yapabilirsiniz.

    Trackable'ı, bir Cache'den alıp başka bir Cache'e bıraktığınızı belirtmeniz önemlidir.

    2. Trackable'ı "Keşfet"
    Bir Cache'de bulduğun ya da bir kişide gördüğün Trackable'ı başka bir Cache'e taşımak istemiyorsan onu sadece keşfedebilirsin. Bunun için Trackable'ın üzerindeki kodu geocaching.com/track bağlantısına yazıp "Discovered"(Keşfettim) kaydı yapmalısın.
  • Bir Trackable'a nasıl kayıt girebilirim?
   • Bir Trackable'a kayıt girme talimatlarını buradan görebilirsiniz. Eğer bir Trackable'ın seyehat etmesini sağlıyorsanız, bunu Geocaching.com'da da kaydetmeniz önemlidir. Travel Bug Trackable'lar, Geocoin'ler ve diğer Trackable'ların tümünün kayıt işlemleri aynıdır.

    Kayıt yaparken eklediğiniz fotoğraf, diğer oyuncular tarafından da görülebileceğinden kodun görünmediği fotoğraflar eklenmelidir. Bu kod, Trackable ile fiziksel göz teması kurmuş kişiler tarafından bilinmelidir.
  • Nereden Trackable satın alabilirim?
   • Ülkemizde Trackable ya da diğer Geocaching ürünlerinin satın alınabileceği tek resmi distribütör şuan Geocaching Türkiye. GeoDükkan'dan çok uygun fiyata ürünler satın alabilirsiniz.
  • Bir Trackable'ı nasıl aktifleştirebilirim?
   • Bir Trackable'ı buradan takip ve aktifleştirme kodlarını girerek aktifleştirebilirsiniz. Takip kodu, Trackable'ın üzerine kazınmış harf ve rakamlardan oluşan koddur. Aktivasyon kodu ise satın aldığınız Trackable ile birlikte gelebilir veya satıcının yönlendirdiği bir web sitesinden takip kodu girilerek alınabilir.

Geocoin Sıkça Sorulan Sorular

Travel Bug® Sıkça Sorulan Sorular
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: Trackable'lar
Trackable'lar
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/trackablelar.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/trackablelar.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın