Travel Bug Sıkça Sorulan Sorular


Travel Bug nedir?


Herhangi bir nesneye iliştirilen ve Geocaching.com üzerinden takip edilebilen nesnelere Travel Bug denir. Bu nesne Cache'den Cache'e ya da kişiden kişiye seyehat eder ve ilerlemesi çevrim içi olarak takip edilebilir.

Travel Bug ne yapar?


Sahibi, Travel Bug'a bir görev verebileceği gibi vermeye de bilir. Travel Bug'a bir görev vermenin eğlenceli tarafı onun amacına ulaştığını görmektir. Bu görevler dünya üzerindeki tüm ülkeleri gezmek, sürekli kuzeye gitmek ya da sadece sahilleri gezmek gibi görevler olabilir.

Nereden Travel Bug satın alabilirim?

Geocaching Türkiye, ülkemizdeki tek resmi Geocaching distribütörüdür. Travel Bug satın almak için GeoDükkan'ı ziyaret edebilirsiniz. Dünya üzerindeki diğer ülkelerde bulunan yetkili distribütörlerin listesini ise buradan görebilirsiniz.

Travel Bug nasıl çalışır?

Her Travel Bug'ın bir takip numarası olduğundan, o Travel Bug'ı bulanlar tarafından girilen kayıtlar doğrultusunda ilerlemesi çevrim içi olarak izlenebilir. Bir Travel Bug sayfasından yapılacak farklı çeşitlerde kayıt tipleri vardır. Bunlar Travel Bug'ı bulunduğu yerden alma, bir yere bırakma ve keşfetme tipleridir. Kaydınızı yaparken Travel Bug ile ilgili düşüncelerinizi yazabilir ve fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Bir Travel Bug bulduğumda ne yapmalıyım?

Bulduğunuzu kaydedeceğiniz Travel Bug sayfasını ziyaret ettiğinizde ilk adımı zaten atmış oluyorsunuz. Travel Bug Kayıt Etmek sayfasını ziyaret ederek tüm adımlarla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bir Travel Bug bulunduğunda ne yapılması gerektiği ile ilgili en çok sorulan soru "bende mi kalmalı yoksa başka bir Cache'e mi bırakmalıyım?" dır. Cevap daima sahibinin belirlemiş olduğu amaca göre değişir. Bu konuda Travel Bug sayfasını incelemek yapılması en doğru olandır. Eğer belirlenmiş bir amacı varsa, siz de bu amacına ulaşabilmesi adına elinizden geldiğince yardımcı olabilir, gerekirse sahibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Size ait olmayan bir Travel Bug'ı süresiz olarak elinizde tutmak ya da satmak, sahibinin izni olmadığı sürece doğru değildir.

Travel Bug ya da diğer Trackable'larım için yazdırılabilir bilgi sayfasını nereden bulabilirim?

Travel Bug ya da diğer Trackable'ınızın amacına ulaşmasını sağlamak için bilgi sayfaları yazdırılıp beraberinde bırakılabilir. Bu sayfayı yazdırmak için Travel Bug ya da Trackable'ın sayfasını ziyaret edin ve "Print info sheet" bağlantısına tıklayın.

Sanırım bir Travel Bug buldum ancak künyesi yoktu. Bu bir Travel Bug mı?

Takip numarası olmayan nesneler Geocaching.com üzerinden izlenemez. Bir Travel Bug'ın üzerinde bazı Geocoin'ler hariç Travel Bug barkod logosununda görünüyor olması gerekir.

TRAVEL BUG SAHİBİNİN SORULARI

Bir Travel Bug satın aldım. Sonrasında ne yapmam gerekiyor?


Öncelikle sahip olduğunuz Travel Bug'ı aktifleştirmelisiniz. Travel Bug Aktifleştirme sayfasını kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Aktif hale getirdikten sonra isterseniz Travel Bug'ınızı bir Cache'in içerisine bırakabilir ya da arkadaşlarınızda değiş tokuş yapabilirsiniz.

Aktivasyon kodumu nereden bulabilirim?

Her bir Travel Bug için aktivasyon kodu, gelen nesneyle birlikte ambalajın üzerinde yazılıdır.

Aktivasyon kodum gelmedi/kayboldu/çalındı. Tekrar nereden alabilirim?

Aktivasyon Kodu Arama Aracı'nı kullanarak kodunuzu tekrar alabilirsiniz.

Neden iki adet künye var?

Künyelerin bir tanesinin üzerinde "COPY TAG" yazmaktadır. Bu künye hatıra olarak saklanabileceği gibi mevcut Trackable'ınızı takip etmenin kolay bir yolu olarak da kullanılabilir. Orjinalinin kaybolması durumunda ise yerini alabilir.

Bir Travel Bug'a neler iliştirilmemelidir?

Travel Bug'lar bir çok Cache'i dolaştığından ve bu Cache'leri de her yaştan insanlar bulduğundan Geocache içerik prensipleri Travel Bug'lar için de aynıdır. Geocaching bir aile aktivitesidir ve içeriği her yaşa uygun olmalıdır. Patlayıcılar, havai fişekler, mühimmat, çakmaklar, bıçaklar gibi tüm kesici aletler, uyuşturucu, alkol ya da diğer yasa dışı malzemeler bir Cache'e konulmayacağı gibi Travel Bug'lara da iliştirilmemelidir. Aynı şekilde yiyecekleri kullanmak da iyi bir fikir değildir.

Kendi Cache'ime bir Travel Bug'ı nasıl bırakırım?

Yayınlanan Cache'inizin sayfasını ziyaret edin. Cache'inize bir not girin ve kaydetmeden önce ekranın alt kısmından bırakmak istediğiniz Travel Bug'ı seçin.

Travel Bug'ın seyehat mesafesi yanlış hesaplanmış. Nasıl düzeltebilirim?

Seyehat mesafesi, her Travel Bug'a girilen kayıtların tarihine göre düzenlenir. Bazen Geocacher'lar, o Travel Bug'ı buldukları zamanı yanlış tarihe kayıt ederler ve bu durum toplamdaki mesafenin yanlış ölçülmesine sebep olur.

Bu durumu düzeltmek için yanlış girilmiş kayıtların iptal edilmesi ya da girilen kayıtların düzeltilmesi için kaydı giren kişilerle iletişime geçilmesi gerekir.

Travel Bug olduğu sanıldığı Cache'in içinde değil

Bazen alınan bir Travel Bug, alan kişi tarafından kayıt edilmediğinden Cache sayfasına bakıldığında hala içindeymiş gibi gözüktüğü hale orada olmayabilir. Böyle bir durumda Travel Bug'ınızın nerede olduğu tekrar ortaya çıkana kadar Travel Bug'ın sayfasından "Mark Item Missing" durumuna alabilirsiniz. Bu durum seyehat mesafesini etkilemez. Cache sahipleri aynı zamanda kendi Travel Bug'larının statülerini bilinmeyen lokasyon olarak da değiştirebilirler.

Sahibi olduğum bir Travel Bug'ı, başka bir Geocacher'a transfer edip onun sahiplenmesini istiyorum

Bu işlemi yapabileceğiniz sayfaya ulaşmak için bağlantıya tıklayın. Referans ya da takip numarasını girip Travel Bug'ı üzerine geçirmek istediğiniz kişinin kullanıcı adını da belirterek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Ad

Etkinliklerimiz,10,Geocaching,7,Geocaching Maceraları,23,Geocaching Sohbetleri,7,Geocaching Videoları,11,Haberler,14,Testler,5,Videolar,46,
ltr
static_page
Geocaching Türkiye: Travel Bug Sıkça Sorulan Sorular
Travel Bug Sıkça Sorulan Sorular
Geocaching Türkiye
http://www.geocachingturkiye.org/p/travel-bug-sss.html
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/
http://www.geocachingturkiye.org/p/travel-bug-sss.html
true
5328992025315702116
UTF-8
Tüm yazılar yüklendi İçerik bulunamadı TÜMÜNÜ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevabı iptal et Sil Yazar Ana Sayfa SAYFA KONU Tümünü Görüntüle İLGİLİ YAZILAR KATEGORİ ARŞİV SEARCH TÜM YAZILAR İsteğiniz ile eşleşen herhangi bir sonuç bulunamadı Ana Sayfa'ya geri dön. Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık şimdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 hafta önce Takipçiler Takip Et BU ÖZEL BİR İÇERİKTİR Görüntülemek için lütfen paylaşın Tüm Kodları Kopyala Tüm Kodları Seç Tüm kodlar panoya kopyalandı Kodları / metinleri kopyalayamazsınız, lütfen [CTRL]+[C] (ya da MAC ise CMD+C) yapın